Már többször volt szó a KUBA RX9 segédmotorkerékpár rosszul, vagy bizonyos fényviszonyok között egyáltalán nem látható visszajelzőiről. Ezért lett kiegészítve az irányjelző is egy hangjelzéssel, amiről a leírást itt találjátok:KUBA RX9 irányjelző hangosítás
A probléma magnyugtató megoldása, hogy a visszajelzőket is kicseréljük, pontosabban átalakítjuk, megtartva az eredeti külalakot. A problémát az okozza, hogy a 4 Watt-os műszer izzók "L" alakú gumi-pipában vannak elhelyezve, ezért a fénynek egy fekete, matt, derékszögben hajló csőben kell eljutni az izzótól a kijelző tetején lévő átlátszó műanyag kupakig.
kép 1.: Az eredeti visszajelző kialakítás
Meg akartam tartani az elég minimalista, a motor stílusához jól illeszkedő külalakot, ezért a kijelzők átalakítása mellett döntöttem, aminek kézenfekvő módja volt a kupakok "ledesítése", hiszen ezekben eredetileg is van egy 2,8 mm átmérőjű furat. Az alkatrész szára 6 mm átmérőjű, így biztonságosan felbővíthető ez a furat 3 mm-re, így is marad 1,5 mm falvastagság, és így közvetlenül elhelyezhető itt egy 3 mm átmérőjű nagy fényerejű LED.
kép 2.: A visszajelző kupak és gumi idom méretei
A LED-ek sajátossága, hogy bekötésük poliaritás függő, így nem cserélhető fel tápfeszültség pozitív és a negatív vezetéke. A másik fontos szempont, hogy a LED-nek lényegében nincs belső ellenállása, így ha direktben bekötjük a motorkerékpár 12V-os áramkörébe akkor rövidzárási áram fog átfolyni rajta, ami a bekapcsoláskor azonnal tönkre is teszi. Ezt az áramot kell korlátozni, beállítani egy sorba kötött, sönt ellenállással. A LED-ek 10 mA körüli áram esetén már megfelelő fényerővel világítanak. Az Ohm törvényt felhasználva a számításhoz; R=1200 Ohm szükséges ellenállás értéket kapunk. A kereskedelmi forgalomban 1 kΩ illetve 1,5 kΩ ellenállású, 1 Watt terhelhetőségű, fémréteg ellenállás kapható, így válasszuk az általános, könnyen beszerezhető 1 kΩ értékűt .
kép 3.: Az átalakított kijelző kupak
A LED fehér fényű, nagy fényerejű, 3 mm átmérőjű legyen. A kereskedelmi forgalomban kapható "gyárilag" sönt ellenállással és bekötő vezetékkel ellátott 12V-os üzemhez beállított, előszerelt LED is ("DC12V 3mm LED Pre Wired" keresési feltétellel könnyen megtalálható a web-shop-okban). Én is ezt használtam fel ebben az átalakításban.
Az átalakításhoz szükség lesz még 1 darab, két soros, 6 db 2,8 mm-es érintkezővel szerelt motorkerékpár/gépkocsi elektromos csatlakozóra (kereséskor: "motorcycle electrical 2.8mm 6 pin wire connector"), 1 darab 3,5 mm-es kábelvég csatlakozóra, valamint vezetékekre, zsugorcsőre, és forrasz-anyagra.
Az átalakító kábelkorbács elkészítését és beszerelését az alábbi videóban mutatom be:
A segédmotor-kerékpáron mindig lehet találni apróbb módosítható, javítható részleteket. A sorozat első részében már szóltam a "giccsesítési-kényszerről", és ez most sincs másként! Mielőtt bármit felszerelnénk, vagy éppen leszerelnénk a gépről mindig alaposan mérlegeljük, hogy erre egyáltalán szükség van-e? Van-e bármi haszna az új ötletnek, és itt egyaránt értendő a biztonsági-, műszaki, esztétikai-haszon! Most egy ilyen, szerintem hasznos, apró módosítás leírása következik:
sárvédő toldat
A KUBA RX9 segédmotort színre fújt, acéllemez sárvédőkkel szerelték fel. Ezek igen esztétikusak, de az első sárvédőt kicsit rövidre méretezte a gyár, ezért a kerék pont a hengerre veri fel a sarat. A léghűtéses kialakítás miatt a henger igen tagolt, zegzugos alakú, ezért a rákerült szennyeződést nehéz eltávolítani. A sárvédő teljes cseréje túlságosan költséges és nehézkes lenne ezért a probléma megoldására felszereltem egy sárvédő toldatot.
Kép 1. A felvert sár a blokkon köt ki
A felszerelt alkatrész a Simson segédmotorokhoz kapható "kacsacsőrnek" nevezett, gumi sárvédő toldat. Ezt motoros boltban 500...1000 Ft/db. áron megvásárolhatjuk. Megnéztem, hogy hátulra is érdemes-e felszerelni ezt a kiegészítést, de ott semmi haszna, és szerintem nem is igazán illik a motorhoz esztétikailag.
Kép 2. A Simson "kacsacsőr" sárvédő toldat
Természetesen a Simson-okhoz gyártott alkatrész csak módosításokkal szerelhető fel a KUBA RX9-re. A felszerelés nem egy bonyolult feladat, de azért ennek is megvannak a maga trükkjei. Az első lépés, hogy az első sárvédő végét leragasztjuk maszkolószalaggal. Ez egyrészt védi az eredeti fényezést (itt fúrni-faragni fogunk, amikor könnyű megkarcolni a felületeket), másrészt a papírra könnyű lesz elkészíteni a szükséges szerkesztéseket, jelöléseket.
Kép 3. A sárvédőre szerkesztett fúrási hely
A papírra rajzoljuk fel a sárvédő hajtási éleit (lásd kép 3.). A sárfédő felső felülete 60 mm széles, és a végén van egy kis peremezés. Figyelembe kell venni, hogy a gumi toldat ne feküdjön fel a peremre, annak ívéhez illeszkedjen. Jelöljük fel a sárvédő középvonalát (hosszanti hajtási élektől 30-30 mm-re) és erre mérjünk fel a a peremezés hajtásélétől felfelé 9 mm-t! A kapott pontban fúrjunk egy 5 mm átmérőjű furatot. Mivel a sárvédőt nem szereljük le, így nehéz lenne bepontozni a furat helyét, e nélkül viszont az 5 mm-es fúrószár szinte biztosan meg fog csúszni és a furat nem a kívánt helyre kerül. Ezt megelőzendő először a kisszerkesztett pontban 2 mm-es furatot készítünk, majd ezt 5 mm átmérőjű fúróval felbővítjük.
Kép 4. Az 5 mm-es furat elkészítése és a beállító vonalak
A furat elkészítését követően a hosszan futó élekre mindkét oldalon az alsó peremezéstől felfelé 10 és 20 mm húzzunk két párhuzamos vonalat. Ezek a vonalak fognak segíteni a toldat beállításában, mert a sárvédőn eredetileg egyetlen egyenes-, függőleges-, vízszintes-vonal nincs amihez beállíthatnánk az alkatrészt.
A gumi sárvédőtoldat belső részén van egy 4,5 mm átmérőjű és 6 mm hosszú gumi csap, ezt illesszük az elkészített furatba (ez lesz a szerkesztési fix-pontunk) és állítsuk a toldat felső élét a felrajzolt segédvonalakkal párhuzamosra. Nyomjuk neki a gumit a sárvédőnek és jelöljünk fel két pontot: egyik ahol a gumi toldat felső éle metszi a sárvédő vonalát, a másik, az első pont és a hosszanti sárvédő él közötti távolság felét.
Kép 5. A toldat átalakításához szükséges két pont feljelölése
A sárvédő és a toldat összeillesztésnél látható volt, hogy a gumi elem túllóg a sárvédőn, annál szélesebb, ezért ezt a túlnyúlást a felvitt jelölésből kiindulva ollóval vágjuk le. A vágás rézsútosan indítsuk, majd fordítsuk be a toldat eredeti íve felé a 6. kép szerint.
Kép 6. A sárvédőtoldat felesleges részének levágása
A másik jelölésnél (ami a vágási vonal és a sárvédő hosszanti él közötti távolság felénél van) mérjünk lefelé 5 mm-t. és ide lyukasztóval készítsünk egy 4 mm átmérőjű furatot. A gumi anyaga elég lágy így a viszonylag nagy vastagság ellenére is könnyen vágható ollóval, illetve lyukasztható.
Kép 7. A felfogató furat kialakítása a toldaton
Az így átalakított toldatot illesszük a helyére, és a 4 mm-es furatot jelöljük át a sárvédőre !Ügyeljünk, hogy a toldat felső éle párhuzamos legyen a felrajzolt segédvonallal.
Kép 8. A felfogató furat átjelölése a sárvédőre
A kapott jelölésnél 4 mm-es fúróval fúrjuk ki a sárvédőt. Az előzőekhez hasonlóan most is először 2 mm-es fúrószárral elő kell fúrni, majd csak a második lépésben felbővíteni a furatot 4 mm-re. Ha van lemezfúrónk, azt használjuk.
Kép 8. A toldat ideiglenes felfogatása
A toldatot ideiglenesen fogassuk fel egy M4 csavarral a helyére, és végezzük el a másik oldalon is a jelülés-vágás-lyukasztás-fúrás folyamatot. Itt már annyival könyebb dolgunk van, hogy a középső gumicsap és a már elkészített rögzítő csavar pozícióban tartja a toldatot.
Kép 9. A toldat másik oldali rögzítő furatának kialakítása
Már majdnem elkészültünk, hiszen csak fel kell fogatni két M4 csavarral a toldatot és kész is! Na az én műhelyemben nem szoktak ilyen egyszerűen menni a dolgok :-)
A felfogatáshoz készítsünk két speciális csavart! Első lépésben M4x15 (vagy hoszabb) galléros fejű (flanged) csavarból készítsünk két 11,5 mm menethosszú csavart. Azért pont ennyit, mert önzáró anya alkalmazásával így kb. 1 mm-nyire fog csak kilógni a csavarorsó a kerék felőli oldalon.
Kép 10. Az M4x11,5 csavar
A csavar megmunkálásakor hasznos segítség, ha először feltekerünk rá egy M4 anyát, azt szorosan meghúzzuk, és köszörülésnél ezt a anyát fogjuk meg patentfogóval. Így nem roncsoljuk el a csavarfej gallér részét. Az ilyen kicsi csavarok gyorsan felmelegszenek köszörüléskor, kézben tartva balesetveszélyes a munka. Amikor elkészült a méretre köszörülés (reszelés) az anyát letekerve kitakarítjuk, sorjátlanítjuk a menetbekezdést, ami nagyban megkönnyíti a későbbi szerelési munkákat.
Kép 11. A patentfogóval a feltekert anyánál megfogott csavar köszörülése
A csavarfej ekkor még ezüst színű, ami nagyon elüt a gumi sárvédő toldat fekete színétől. Le is festhetnénk a csavart feketére, de olyan helyen van, hogy a koszolódás miatt hamar lekopna róla festék. Ezért barnítani fogjuk. Gázlánggal jól felmelegítjük (izzítani nem szabad!) majd azonnal lenolajba mártva teljesen lehűtjük. Ha a felület világosbarna, szemcsés lesz azt a csavar eredeti horgany bevonatának leégése okozza. Ilyenkor le kell csiszolni és megismételni a hevítés-olajhűtés ciklust.
Kép 12. A csavar hevítése gázlánggal
Kép 13. Balra az eredeti, jobbra a barnított csavar
Elkészültek a 11,55 mm menethosszú barnított csavarok is, most már felszerelhető a sárvédő toldat! A sárvédőbe készített furatokat célszerű átkenni "vastagabb" színazonos festékkel, megelőzendő a furatok korrózióját. Illesszük a helyére a toldatot és enyhén húzzuk meg a csavarokat, önzáró anyákat használjunk. A csavarokat csak annyira húzzuk meg, hogy az alkatrész szorosan illeszkedjen a sárvédőhöz, de a csavarfej még ne nyomja szét a gumit!
Kép 14. A furatok átkenése festékkel
Kép 15. A belső oldalon alig lóg túl a csavarorsó az önzáró anyán
Ezzel elkészült a sárvédő átalakítása. Ha valakinek tetszik, vagy lát benne fantáziát hasonló módon felszerelhet toldatot a hátsó sárvédőre is.
Kép 16. Elkészült a sárvédő toldat, megérte bajlódni a barnítással
Kép 17. Láthatóan jól védi a hengert a szennyeződésektől
A felszerelt sárvédő toldat szépen belóg a henger alá, így jól védi azt a felverődő szennyeződésektől. Ezt a leírást végigböngészni talán még hosszabb idő, mint elkészíteni magát az átalakítást. Azzal az időmennyiséggel meg össze sem hasonlítható, amit továbbiakban megspóroltunk szeretett motorunk takarításakor!
A KUBA RX9 segédmotor lámpa-burába épített kijelzői nagyon rosszul láthatóak. Erős napsütésben lényegében semmi nem látható az általuk közölt információkból. Ez azon kívül, hogy bosszantó, balesetveszélyes is, mert a "kinn felejtett" irányjelző megtéveszti a többi közlekedőt. Egy útkereszteződéshez érve a jobbra "kinn felejtett" irányjelzést látva joggal gondolhatja a jobbról érkező gépkocsivezető, hogy le szeretnénk fordulni, ezért kihajt elénk és máris ott a baleset! Azt előzheti meg az irányjelző bekapcsolt állapotára figyelmeztető hangjelzés beépítése a segédmotorba. Ennek műszaki alapjairól és kivitelezéséről készült videót itt láthatjátok:
Az alkalmazott jelzőberendezés egy egyszerű 12 Volt üzemfeszültségű piezo-csipogó (piezo-zümmer), amit 400-1000 Ft./db. körüli áron beszerezhetünk elektronikai- vagy autós-boltokban. A két dióda 11N4001, 1N4002... stb. típusú egyenirányító dióda, ennek ára 15-60 Ft./db. között mozog. A módosítás beépítése pár órát vesz igénybe, költsége minimális, és nagyban növeli a motorozás közbeni biztonságunkat!
A KUBA RX9 segédmotorkerékpár egyszerű szerkezete tág teret biztosít a kisebb, nagyobb átalakításoknak, egyedi ötletek megvalósításának. A motorral ismerkedve több olyan apró részletet találunk, ami módosításra, javításra ösztönözheti a tulajdonosokat. Ilyen az akkumulátortér fedele is. Ez egy egyszerű préselt lemez fedél amit 2 db. biztosítás nélküli csavar tart a helyén. A fedél alatt semmilyen tömítés nem található, így ha véletlenül meglazulnak a tartó csavarok a fém felületek elkezdik erodálni egymást. Ezt megelőzendő készíthetünk egy szivacsgumi tömítést ide.
A tömítés formája az akkumulátorfedél lemez alapján lett kiszerkesztve.
Kép 1. A tömítés CAD-ban kiszerkesztett rajza
A tömítés alapanyaga a kereskedelmi forgalomban kapható 2 mm vastag szivacsgumi lap lesz. Ezt papír-írószer üzletekben vásárolhatjuk A/4 méretben "dekorgumi" néven. Nagyon sokféle színben létezik ez az anyag, ezek közül mi most a feketét fogjuk választani.
Az elkészítéshez két módszer is kínálkozik. Az egyik, hogy kartonlapra (dipa, műszaki rajzlap) kinyomtatjuk a tömítés rajzát, majd kivágjuk a papírlapból és ezt sablonként használva felrajzoljuk a tömítést a dekorgumira. Az így előrajzolt alkatrészt ollóval, lyukasztóval és fémvonalzó mellett vezetett tapétavágó késsel munkáljuk ki.
Ehhez a módszerhez tartozó mérethelyes rajz innen tölthető le: https://www.dropbox.com/s/turd2pwxjm3v0bv/akkufedel_tomites_A4.pdf?dl=0 A nyomtatásnál a "méretezés 100%" opciót kell kiválasztani, hogy a rajz ne torzuljon
A másik lehetőség, hogy lézervágó berendezéssel készítjük el a tömítést. Ekkor a https://www.dropbox.com/s/a45q2ruz2sqxy6q/akkufedel_tomites.PDF?dl=0 fájlt kell letölteni. A lézervezérlő brogramban (Pl. Lightburn) megnyitását követően az objektum méreteit 190,1 mm magasra és 149,6 mm szélesre kell beállítani, és már indulhat is a munka.
Kép 2. A dekorgumi vágása lézerrrel
A habkarton könnyen átvágható egyaránt dióda és CO2 lézerrel is . 20 Watt felvett teljesítményű dióda lézer esetén 60% teljesítményen két vágási-menet már elég is! Természetesen ez csak tájékoztató információ, mert a lézervágó berendezések műszaki jellemzői nagyon eltérőek egymástól.
Kép 3. A kész tömítés felragasztás előtt
A kész alkatrészt stift ragasztóval (Pritt Stift, UHU stic, Tesa Stick stb...) kenjük be vékonyan és illesszük a helyére az akkumulátorfedél lemez belső oldalán.
Kép 4. Az akkumulátor fedél visszaszerelése
Más csak az akkumulátorfedél visszaszerelése maradt hátra. De ha már levettük a fedelet ellőrizzük az akkumulátor állapotát, a sarukon mérhető nyugalmi feszültséget, nem sérült, nem folyik-e valahol az akkumulátor-doboz.