2020. március 22., vasárnap

Így készül a tojás-nyuszi.

Így készül a

Tojás-Nyuszi
A húsvéti ünnepek közeledtével ismét eljött a nyuszifigurák készítésének ideje. Napjaink szomorú eseményei miatt sokan megfogadják a jótanácsot és otthonukban töltik a napokat. Ilyenkor kicsit  Jobban telik az idő is egy kis kreatív alkotással.
1. kép. Tojás-nyuszik bandája.
ALAPANYAGOK
A nyuszika hobbi boltban beszerezhető 48 mm magas műanyag tojásból és egy normál 18 mm széles orvosi lapocpól készül. A tojás lehet fa anyagú is, vagy igazi főtt tojás is, mivel magát a tojást nem kell megmunkálni. A lapoc helyett pedig bármilyen vékony (1...2 mm-es) falap megteszi. 

Az összeállításhoz pillanatragasztó és szódabikarbóna, az alkatrészek elkészítéséhez sniccer, reszelő, csiszolóvászon és ecset szükséges. A dekoráláshoz alkoholos filceket és akrilfestéket fogunk használni.

2. kép. A szükséges alapanyagok és szerszámok.

NYUSZI KÉSZÜL
Első feladatunk a nyuszi-figura lábának kifaragása. Erre ragasztjuk majd fel a tojást, hogy ne dőljön el a további munkafázisok során. A lapoc végétől mérjünk fel 28 mm-t, és a lekerekített végre rajzoljunk egy "V" alakot. Vágjuk ki az alkatrészt és fessük barnára akrillfestékkel. A leírásban megadott méretek a 48 mm magasságú tojáshoz valóak. Ha nagyobb vagy kisebb tojást tudunk szerezni akkor a többi alkatrész méretét is arányosan növelni illetve csökkenteni kell. 
3. kép. A láb kifaragása lapocból.
A lábra pillanatragasztóval rögzítsük fel a tojást. Ennek a technikája, hogy egy csepp ragasztót teszünk a lábra és arra illesszük a tojást, és tartsuk a helyén pár pillanatig. Nem szabad sok ragasztót használlni, mert akkor lassú lesz a kötés. A tojás szemből nézve középen és függőlegesen álljon a "lábon", oldalnézetben viszont kicsit hátrafelé is dőlhet, különösen "fiú" nyusziknál. Ez egy kissé komikus, "laza" tartást eredményez a figurának.

4. kép. A tojás illesztése a lábra, oldalnézetből.

Amikor a ragasztó kicsit meghúzott (1-2 perc) felemelhető a figura, de még meg kell erősíteni a rögzítést, mert szinte még csak egy ponton illeszkedik egymáshoz a két alkatrész gyenge kötést eredményezve. Ezt egy ragasztási trükkel fogjuk elérni. Tegyünk kis pillanatragasztót a figura hátoldalán a talp és a tojás közötti résbe, majd szórjuk meg kis adag szódabikarbónával. Várjunk pár másodpercet és fújjuk le a felesleges szódabikarbóna port. ezt ismételjük meg 2-3 körben. Igen szilárd, támasztó, gyors kötésű ragasztást készíthetünk ezzel a technikával. 

5. kép. A szódabikarbóna+pillanatragasztó anyagú támasztó ragasztás.

A fa lapocból most készítsük el a figura füleit. Először rajzoljunk fel egy 30-35 mm magas nyuszifül alakot a lapocra. Ez lehet csúcsos, kerek végű, stb...  szabjuk ki az alkatrészt, majd a kész elemet sablonként használva rajzoljuk fel a másik fület is a lapocra, és készítsük el azt is.

6. kép. A fülek elkészítése.

A fülek illeszkedését a tojás felső részére ellenőrizzük, és ha kell reszeléssel, csiszolással igazítsuk meg. A füleket a talphoz hasonlóan ragasztjuk a helyére. Először csak minimális ragasztóval fogassuk fel, majd a figura hátoldala felől itt is alkalmazzuk a szódabikarbónás támasztó kötést.

7.kép. A fülek illesztése, felfogatása.

8.kép. A fülek szódabikarbónás támasztó kötése. 

Az figura elkészítésekor a vidám színek mellett a fülek alakjának megválasztásával, a különféle  arcfestésekkel stb... is egyedi külalakot, mondhatni személyiséget adhatunk nyuszikánknak. Ez a törekvés már a fülek felrajzolásakor kezdődik. 

9. kép. Különféle alakú fülekkel készített figurák. 

A figura ezzel szerkezetileg elkészült. Igazán nem volt nehéz feladat. Most a dekorálás, festés következik. Kezdésnek alkoholos filccel rajzoljuk fel az "arcot", illetve jelöljük a ruházatot. Célszerű egyszerű, világos formákat használni a kis méretek miatt. A 10. képen több verzió is látható. 

10.kép. A "arc" felrajzolása és a ruházat előrajzolása.

A nagyobb felületek színezését már akrillfestékkel és ecsettel végezzük. Ki lehet színezni filccel is, de az nem ad olyan homogén felület takarást, nem lesz szép.  Egy-egy kisebb kiegészítő is kerülhet a figurákra, tovább szinesítve azokat. A kész tojás-nyuszikat kosárban kialakított fészekbe, vagy az ünnepi asztalra is helyezhetjük. Jó munkát, és kellemes húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!

11.kép. A kifestett és elkészült tojás-nyuszi figurák. 


JEGYZETEK

Az összes közölt fotó a szerző saját felvétele.


Surman Zsolt
2020.03.22.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése