2019. február 16., szombat


Léc és deszka anyagok táblásítása.

A rendelkezésre álló alapanyagok a modellező munkákhoz általában megfelelő méretűek. Az alkatrészek kialakíthatóak belőlük, de előfordulnak esetek, amikor nem kellően széles a nyersanyag. Ilyenkor alkalmazzuk a táblásítást, vagy ahogy az asztalosok nevezik  egyenes élű illesztéses szélesítő toldást. A módszer deszkafal, padlózat, hajófedélzet borítás készítésekor is használható, mivel gyors és a főkivitel struktúráit jól imitáló felületek alakíthatók ki vele.

1.kép. Malom-modell falai táblásított lécekből kialakítva.

A táblásítás elvben igen egyszerű: az egyes deszkákat egymás mellé fektetjük és az illeszkedő éleknél összeragasztjuk. Természetesen ennek az eljárásnak is megvannak a maga trükkjei, buktatói, amiket most be is mutatok.


A munkához felhasznált léceket ki kell válogatni, csak az ép, egyenes, nem repedt, sík-, párhuzamos-élű, azonos vastagságúak a megfelelőek. Alább néhány példa látható a hibás, nem megfelelő lécekre:


 2.kép. Hibás(balra) és megfelelő(jobbra) lécek. a.) hullámos-, sérült élű léc; b.) lapja felé hajlott léc ; c.) éle felé görbült, nem párhuzamos élű léc.

A táblásítás menetét nem befolyásolja, de a későbbi felhasználásnál már hibaként jelentkezik ha nem figyelünk az egyes lécekösszeforgatására. Általában húrmetszésű anyagokkal dolgozunk így minden lécnek, deszkának van jobb és bal oldala. A jobb oldal az ami a hajdani fatörzs bél felé eső része, a bal oldal a fatörzs kéreg felé eső része. Ezt a léc keresztmetszetén lévő évgyűrűk állásából lehet megállapítani, ami a modellezésben használt kicsiny léceknél elég nehézkes, sokszor lehetetlen. Arról nem is beszélve, hogy a trópusi fáknak nincsenek évgyűrűi. Másik módszer, hogy megnézzük a léc, deszka keresztmetszetének hajlását a vége felől. Minden deszkának keresztmetszetben van egy kis íve. A deszka domború oldala a jobb-, a homorú a bal- oldala.

3.kép. A léc, deszka anyag anatómiai oldalai.

 A táblásítás során úgy kell összeforgatni a deszkákat, hogy egymás mellett sorakozva felváltva az egyiknek a jobb-, a másiknak a bal oldala legyen felfelé. Ennek az az oka, hogy a nedvesség hatására a fa alakváltozáson megy keresztül, vetemedik. Keresztmetszetében meghajlik, mégpedig a jobb oldal domborodik, a bal pedig homorú lesz (ezért lehet megállapítani a keresztmetszet ívéből is az egyes oldalakat). Ha megfelelően összeforgatjuk a léceket, akkor ezek az alakváltozások egymás ellen hatnak, kiegyenlítődnek és a kész tábla csak kis mértékben, vagy egyáltalán nem vetemedik el. Viszont ha erre nem figyelünk az alakváltozások összeadódnak és a tábla durva ívben meghajlik. Lefogatott táblánál olyan nagy belső feszültség keletkezik, ami elrepeszti a fát.


4.kép. A deszkák megfelel, váltott anatómiai oldalú, összeforgatása táblásításnál.



Szükség lehet a lécek előzetes megmunkálására is.Elsősorban az élek gyalulással, csiszolással egyengetésére, hogy azok egyenesek és sík felületűek legyenek, biztosítva a pontos, résmentes illeszkedést.



Másfajta illesztést (árokcsap, aljazás, köldökcsap stb…) is alkalmazhatunk, de ezeknek a kialakítása lényegesen nagyobb szaktudást, szerszámozottságot igényel és a modellezésben jellemző kisméretek miatt gyakran nagyon nehézkesen kialakíthatóak. Mindamellett lényeges szilárdsági, vagy szerkezeti előnyökkel nem járnak.


A táblásítás ragasztással történik, erre bármilyen ragasztó használható. Célszerű vízálló D3  faragasztót használni, de ennek hiányában pillanatragasztó, Technokol-Rapid stb… is alkalmazható.




Első lépés mint már említettem az alapanyag kiválogatása, és a deszkák anatómiai oldalainak meghatározása. Mindig számoljunk rá egy kis biztonsági tartalékot az alapanyagra, mert a munka során is kiderülhet, hogy mégse megfelelő a léc amit fel akarunk használni és ne ekkor keljen keresgélni a pótlást. A táblásítást egy sík, puhafa anyagú építőfán végezzük. Az építőfára terítsünk vékony műanyag fóliát, ez lehet bolti zacskó anyaga, de folpack fólia is. A fólia megakadályozza az alkatrészek építőfára ragadását. Az első lécet tegyük a fóliára és oldalról támasszuk meg 2 gombostűvel.

5.kép. Az első deszka elhelyezése, és megtámasztása az építőfán.



A következő léc élét kenjük be vékonyan ragasztóval és illesszük a már építőfán lévő léchez. Erősen nyomjuk hozzá, a kitüremkedő, felesleges ragasztót töröljük le. Ugyanígy járjunk el a további lécekkel is, amíg el nem értük a kívánt táblaméretet. A ragasztóanyag felviteléhez használjunk egy fogpiszkálót. Ezzel a módszerrel nem kerül túl sok felesleges ragasztó a felületre, és szépen el is lehet oszlatni az anyagot. Az utolsó lécet lerakva nyomjuk össze az egész táblát és az utolsó léc mellé tűzött gombostűkkel rögzítsük ebben az állapotban.

6.kép. A ragasztóanyag felvitele fogpiszkáló segítségével.

7.kép. A kész, kötéshez lerögzített tábla.

A tábla tetejére tegyünk súlyt, különösen ha vízbázisú ragasztót használunk, mert a fa a ragasztóból felszívott nedvesség okozta vetemedés miatt felpúposodhat. A ragasztó teljes kikeményedéséig tegyük félre az alkatrészt. Ez általában 24 óra, amit célszerű betartani, mégha mást is ír a ragasztó adatlapja. Például a pillanatragasztókról kevesen tudják, hogy a kezdeti kötés valóban kialakul 1-3 perc alatt, de a teljes szerkezeti szilárdságot általában 12 óra, vagy még hosszabb idő után éri el. 

A kötések kikeményedése után vegyük le a táblát az építőfáról. Ellenőrizzük, hogy sík-e, nem vetemedett-e el. A tábla felülete csiszolással, gyalulással még finomítható, ha szükséges. A tábla kész a további megmunkálásokra, felhasználásra


8.kép."Mini-Malom" házépítéséhez  táblásított alkatrészek.


Jegyzetek:
1.kép. Malom-modell falai táblásított lécekből kialakítva.(Szerző saját fotója)
2.kép. Hibás(balra) és megfelelő(jobbra) lécek. a.) hullámos-, sérült élű léc; b.) lapja felé hajlott léc ; c.) éle felé görbült, nem párhuzamos élű léc. (Szerző saját fotója)
3.kép. A léc, deszka anyag anatómiai oldalai.(Szerző saját grafikája)
4.kép. A deszkák megfelel, váltott anatómiai oldalú, összeforgatása táblásításnál.(Dr. Sydorkó György: Fakötések, toldások, keretkötések ábrázolása; NSZFI kiadvány 11 oldal alapján)
5.kép. Az első deszka elhelyezése, és megtámasztása az építőfán. .(Szerző saját fotója)
6.kép. A ragasztóanyag felvitele fogpiszkáló segítségével.(Szerző saját fotója)
7.kép. A kész, kötéshez lerögzített tábla.(Szerző saját fotója)
8.kép."Mini-Malom" házépítéséhez  táblásított alkatrészek.(Szerző saját fotója)



Surman Zsolt
2019.02.16. 





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése