2020. december 2., szerda

Karácsonyfadísz fa korongból

Karácsonyfadísz fa korongból 

1. kép. A kész karácsonyfadíszek

Eddig a blogomon három különféle kis figura készítését mutattam be: 

2. kép. A már ismertetett figurák

Gesztenye-maci ( http://malmaink.blogspot.com/2020/10/igy-keszult-gesztenye-maci.html  )

Toboz-baglyot ( http://malmaink.blogspot.com/2020/02/igy-keszul-toboz-bagoly.html )

Tojás-nyuszit ( http://malmaink.blogspot.com/2020/03/igy-keszul-tojas-nyuszi.html ) 

 a széria folytatásaként, igazodva a karácsonyi készülődéshez most a fakorong karácsonyfadíszek elkészítésével ismertetem meg kedves olvasóimat:

Az ünnepek közeledtével szerencsére sokakban felmerül az igény, hogy a vásárolt dolgok mellé valami személyeset, igazán csak a megajándékozottnak szóló, afféle "tőlem-neked" ajándékot is szeretnének adni. Az is előfordul, hogy a kereskedelmi forgalomban nem kapható olyan termék, amit igazán szeretnénk. Ilyen lehet például egy hódot vagy malmot ábrázoló karácsonyfadísz is. Ekkor nincs mit tenni elő a szerszámokkal és készítsük el magunk!

A fakorong karácsonyfadísz technikája a későbbiekben is hasznos lehet, mert ezzel sportrendezvényekre, vetélkedőkre stb... egyedi érmeket, díjakat, emléktárgyakat is alkothatunk.  

Első lépés a 4-6 cm átmérőjű fakorongok beszerzése. Ilyet hobbi boltokban is lehet vásárolni, de magunk is levághatjuk a megfelelő vastagságú száraz faágból. Az fontos, hogy a korongok legalább 1,5 cm vastagok legyenek, különben a nedvességváltozás hatására fellépő vetemedés miatt idővel el fognak repedni. Bármely fafajta megfelelő aminek a bélrésze nem lyukas, szivacsos állagú. A legszebb eredmény az esztétikus, vékony kérgű fákkal érhető el, mint pl a nyírfa. A korongok darabolását finom fogazású (14 TPI vagy annál finomabb) szalagfűrésszel, vagy körfűrésszel célszerű végezni, ha erre van lehetőség. 

 

3.kép. Az alapanyag fakorongok

A korongok lapjai legyenek teljesen simák, amennyiben szükséges ennek érdekében 120-as finomságú csiszolóvászonra fektetve csiszoljuk meg őket. Válasszuk ki a korongokra kerülő mintákat. Ez nem is olyan egyszerű feladat, mert mindenkinek van egy-két kedvence amit mindenképpen szeretne megvalósítani, de mi kerüljön a többire? 8-10 korong esetén ez már komoly fejtörést okozhat, így szánjunk elegendő időt a minták kiválasztására, megtervezésére is. 

A választott dekorációnak megfelelően egyes korongok felületét alapozni kell. Erre használjunk akryl-festéket. Ezek vízzel higíthatóak, könnyű velük dolgozni és szépen fednek. 

4. kép. A korongok alapozása acryl-festékkel.

A korongot fektessük papírlapra és rajzoljuk körbe. Az így kapott köralakú keretben szépen kiszerkeszthető, megrajzolható a minta. Elsőnek érdemes a kör középvonalát berajzolni, ehhez tájolhatjuk az ábrát. A széleken is hagyjunk helyet, arányosan töltse ki a rajz a keretet. Ha nem sikerül a rajz, vagy mégsem néz ki olyan jól ebben a méretben mint vártuk, semmi gond a papírra készíthetünk egy újabb kört a fakoronggal és lehet tovább próbálkozni. 

5. kép. A fakorong körberajzolása.

6. kép. A kívánt dekoráció kiszerkesztése a kapott köralaku keretben.

Ha elkészült a rajzunk, vágjuk ki a papírból. Ugyanis ez lesz a méretpontos sablonunk a rajz fakorongra viteléhez. Indigót és golyóstollat használva, kopírozzuk fel a rajzot a fakorongra. Természetesen csak a rajz érdemi vonalait másoljuk át, a szerkesztési-, segéd-vonalakat és esetleges javítások maradványait nem. Egy sablonnal több korongot is előrajzolhatunk. A festékkel alapozott korongokra is ugyanezzel az eljárással vihetjük fel az ábrákat. 

7. kép. A rajzolósablon kivágása.

8. kép. Az ábra felkopírozása a fakorongra indigóval.

A munka innentől nagyon hasonló a színező-könyvekhez, így akár a legkisebbek is bekapcsolódhatnak. A vonalas ábra kitölthető filccel, puha színesceruzával, de a legjobb az acryl-festék. Először a nagyobb kiterjedésű felületeket fessük be, és haladjunk az egyre kisebb, sötétebb színű elemek felé. Végül a határolóvonalakat erősítsük meg vékony fekete, vagy más sötét színű filctollal. A kis méretek miatt nem célszerű bonyolult, összetett grafikát választani, mert a sokkal nagyobb munka nem fogja meghálálni magát.

9. kép. Egy ábra kialakulásának fázisai.

A karácsonyfadíszt valahogy fel is kell függeszteni a fára. Erre a célra vásárolhatunk kisméretű menetes szemet is, de vékony drótból, gemkapocsból is hajlítható ilyen. Fúrjunk függesztő-szemnek megfelelő lyukat a fakorong palástjába, a minta függőleges helyzetének megfelelő helyen, és nyomjuk ebbe bele a drótszemet, majd pillanatragasztóval rögzítsük. 

10.kép. A függesztőszem elkészítése gemkapocsból.

A kész karácsonyfa-függőket lelakkozhatjuk, mert így szebbek és tartósabbak is lesznek. Végül fűzzünk a függesztőszembe karácsonyi mintájú szalagot, vagy rusztikus kenderzsinórt, amivel feltehetjük a fenyőfára az ünnep napján.  

11 kép. Különféle egyedi mintájú karácsonyfadíszek.

Mindenkinek örömteli alkotást és szeretetben teljes, békés, boldog karácsonyt kívánok. 

JEGYZETEK:

 kép 1. - kép 11. : A szerző saját fotói .

  

Surman Zsolt

2020.12.02.